
Doména obecmernik.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Merník.
Oficiálne stránky využívajú doménu obecmernik.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Videogaléria
Komentár k videoprezentácii
Obec Merník sa rozprestiera vo Východoslovenskej nížine, v doline potoka Čičava, ktorý ústi do rieky Topľa.. Prvá písomná zmienka o Merníku pochádza z roku 1363, kedy obec vlastnila rodina Rozgoniovcov. Je však pravdepodobné, že územie bolo osídlené dávno predtým. Do 17. storočia bola obec dŕžavou panstva Čičava, v tomto období tu hospodárilo 15 gazdovstiev, mali tu faru aj kostol. V 18. storočí patril Merník rodu Szulovských, neskôr rodine Hadik-Barkóczyovcov.
Pôvodní obyvatelia sa zaoberali prevažne poľnohospodárstvom. V oblasti sa vyskytovali bohaté ložiská ortute a kaolitu, ktoré sa tu ťažili do 20. storočia. Obecný erb preto znázorňuje motívy pastierstva, ako aj baníctva. História baníctva vryla svoju pečať i v iných podobách. V roku 1831 sa, kvôli ťažkým životným podmienkam vo feudálnom systéme, zapojili obyvatelia Merníka do Východoslovenského roľníckeho povstania, ktoré bolo tvrdo potlačené a dodnes sa radí k najtragickejším udalostiam v regióne.
Udalosť pripomína náhrobník umiestnený na miestnom cintoríne. Najstaršou sakrálnou pamiatkou Merníka je evanjelický kostol. Bol postavený v rokoch 1784 - 1791. Drevenú vežu k nemu pristavili pravdepodobne v roku 1863. Súčasná veža bola postavená v rokoch 1951 – 1953 a nadstavba s hodinami v rokoch 2000 - 2001. Svoj svätostánok majú v obci i rímskokatolícki a gréckokatolícky veriaci.
V súčasnosti je obec domovom pre vyše 588 obyvateľov. Obec spravuje materskú školu. Táto inštitúcia, okrem svojej hlavnej funkcie, obohacujú kultúrne dianie v obci. V minulosti prebehla v Merníku plynofikácia, polovica obyvateľov obce sa môže napájať na verejný vodovod, pripravuje sa realizácia projektu na vybudovanie verejnej kanalizácie.
V obci prevádzkujú potraviny COOP Jednota. Rozlúčky so zosnulými sa konajú v dome smútku. V oblasti športu sa darí najmä futbalu. Pôsobí tu TJ Družstevník Merník – účastník 1. okresnej ligy.
Výborné výsledky v rámci ochrany pred požiarmi a na poli súťažnom dosahuje Dobrovoľný hasičský zbor.
Medzi ďalšie aktívne organizácie patrí Miestny spolok Slovenského červeného kríža, Miestna organizácia na pomoc ľudom postihnutým civilizačnými chorobami a Poľovnícke združenie KOPOV.
Lesy, obklopujúce dedinu, sú bohaté na poľovnú zver. Svojou atmosférou prinášajú ľuďom pokoj a pohodu.